egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Gubałówka (1120 m n.p.m.) - jest niezbyt wysoką górą i dość mocno zalesioną. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wejść na szczyt Gubałówki pieszo, a zjechać krętym torem z wysokości 700 m, na "sankach" lub w środku zamkniętych rur. Zapewne ciekawą atrakcją okaże się przejażdżka kolejką na Gubałówkę, z której można podziwiać rozległą panoramę Tatr.
Gubałówka położona jest pod drugiej stronie, na północno-zachodnim krańcu Zakopanego. Z jej szczytu rozciąga się piękna panorama na Tatry oraz miasto. W sezonie letnim można opalać się na jej zboczu, a także skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Zimą są tutaj bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Poza najdłuższą 1.400 m trasą z różnicą wysokości 300 m, na Gubałówce znajdują się krótsze stoki dla mniej zaawansowanych, natomiast na stronie zachodniej najnowocześniejszy wyciąg jest na Szymoszkowej. Oczywiście wszystko co potrzebne turyście jest na miejscu: wypożyczalnie sprzętu, instruktorzy, restauracje i bufety.

Kaplica

Kaplica na Jaszczurówce to regionalna drewniana kapliczka usytuowana jest w przepięknym miejscu. Wybudowana została na początku XX wieku według projektu słynnego zakopiańskiego architekta Stanisława Witkiewicza. Lekka drewniana konstrukcja na kamiennej podmurówce, została po mistrzowsku wkomponowana w tatrzański pejzaż. Stała się ona sztandarowym przykładem "stylu zakopiańskiego". Wewnątrz jest nadzwyczaj skromnie. Uwagę zwraca rzeźbiony drewniany ołtarz, ornamenty na ścianach oraz niewielkie romantyczne witraże, dzięki którym do kaplicy wpada piękne kolorowe światło.

Widok z Kasprowego Wierchu

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Ze wzniesienia podziwiać można wspaniałą panoramę: Tatr Zachodnich z Czerwonymi Wierchami i Giewontem, Tatr Wysokich z Krywaniem i Świnicą. Z Kasprowego Wierchu można zejść na Halę Gąsienicową lub na Suchą Przełęcz. Na Kasprowy Wierch wjechać można kolejką linową, która ma trzy stacje: dolną w Kuźnicach, pośrednią na Myślenickich Turniach oraz górną na Kasprowym Wierchu. Długość trasy wynosi 4291 m, a różnica wzniesień 936 m.

Antałówka

Antałówka (940 m n.p.m.) - zachodnie stoki góry pokryte są lasem świerkowym i polanami. Na południowym stoku znajdują się trasy i wyciąg narciarski. Na wzgórzu stoją słynne wille: "Witkiewiczówka", Gospoda Włóczęgów oraz basen kąpielowy zasilany wodami termalnymi.

Giewont

Giewont - jest najpopularniejszym szczytem w Polsce. W historii Giewontu przełomowy okazał się rok 1901. Z okazji nadejścia nowego stulecia na szczycie ustawiono żelazny krzyż 17-metrowej wysokości. Giewont jest legendarną górą wznosząca się nad miastem na wysokość 1.895 m.npm. Jest celem licznych wycieczek, jak również najchętniej fotografowaną atrakcją. Widok z Giewontu na położone pod nim miasto i panorama na całe Podhale, robi duże wrażenie.

Nosal

Nosal (1206 m n.p.m.) - bardzo tłumnie odwiedzany szczyt. Znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Na stokach znajduje się popularna trasa slalomowa, wraz ze sztucznym naśnieżaniem i wyciągiem krzesełkowym. Latem mniej wprawni turyści mogą bez problemu o każdej porze dnia wdrapać się na szczyt góry skąd roztacza się panorama na Zakopane i Tatry. Zimą natomiast stacja narciarska oferuje doskonałe warunki narciarskie dla początkujących, a także dla zaawansowanych w śnieżnych szaleństwach. Do dyspozycji turystów pozostaje kilka wyciągów orczykowych na zboczach o różnym stopniu trudności oraz jeden krzesełkowy na sam szczyt trasy. Na polanie przed stokami znajduje się parking, serwisy i wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkoły narciarskie i snowboardowe oraz bufety i restauracje.

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa - nazwa związana jest z nazwiskiem Gąsieniców dawniejszych właścicieli. Przez turystów odwiedzana jest od początku XIX wieku. Jest węzłem dla wielu szlaków turystycznych i bazą wypadową narciarzy i taterników. Do Doliny Gąsienicowej można dojść z: Kuźnic - szlakiem przez Jaworzynkę lub Boczań, z Brzezin i Toporowej Cyrhli - przez Psią Trawkę, z Wierchu Porońca i Łysej Polany - szlakami przez Rówień Waksmundzką. Dolina Gąsienicowa stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. posiada dwie odnogi, rozdzielone granią Kościelców: odnogę południowo-zachodnią z Zielonym Stawem i dziewiętnastoma innymi mniejszymi zbiornikami oraz południowo-wschodnią ze Zmarzłym i Czarnym Stawem Gąsienicowym.

Dolina Jaworzynki znajduje się na wschód od Kuźnic. Z doliny możemy podziwiać wspaniały widok na Giewont. Idąc w dół szlakiem schodzi się na polanę Jaworzynkę. Po obu stronach drogi znajdują się wyremontowane szałasy.

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich - obydwie doliny są odnogami Doliny Białki. Jest to najbardziej niedostępna część polskich Tatr. Dolina Roztoki rozciąga się pomiędzy dwoma wodospadami: Wodogrzmotem Mickiewicza i Siklawy. Z kamiennego mostu można podziwiać górną krawędź Niżniego Wodogrzmotu oraz Pośredni Wodogrzmot. Górną część Doliny Roztoki zamyka Siklawa - najwyższy wodospad w Polsce. W Dolinie Pięciu Stawów znajduje się pięć stawów, z których największym jest Wielki Staw.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska - największa tatrzańska dolina, leżąca na zachodnim krańcu pasma, wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Wczesną wiosną można podziwiać tu masowo kwitnące krokusy. Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem papieża Jana Pawła II.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska - podobno najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich, mierząca 9 km długości. Pod względem powierzchni ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Spodnią częścią doliny płynie Potok Kościeliski, który ukształtował dno doliny. W tym miejscu skupia się najwięcej jaskiń w Tatrach - jest ich ok. 300. W dolinie znajduje się wiele ciekawych form skalnych, które noszą przedziwne nazwy, np.Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna. W XVI w. w dolinie wydobywano srebro, miedź, rudy żelaza. Najwyższym szczytem doliny jest Błyszcz.

Morskie Oko

Morskie Oko i Czarny Staw Pod Rysami - stawy położone są między Rysami - na południu i Opalonym Wierchem - na północnym-zachodzie. Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem, czwartym co do głębokości. Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Staw otoczony jest licznymi szczytami: po lewej stronie - Rysy, na wprost - Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim, na prawo - strzelisty Mnich, a nieco dalej - stoki Miedzianego. Na brzegach jeziorka rosną wspaniałe limby, a w wodach żyją pstrągi. Morskie Oko to z kolei prawdziwa "mekka" dla turystów. Na miejscu jest schronisko gdzie można się posilić przed eskapadą w dalsze rejony Tatr. Czarny Staw pod Rysami położony jest w górnej części doliny Rybiego Potoku, tuż ponad Morskim Okiem, na wysokości 1583 m n.p.m. Jest drugim, co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich. Otoczony jest górskimi szczytami. Ku brzegom stawu opada bardzo strome urwisko Kazalnicy.

Smerczyński Staw - położony jest na wysokości 1227 m n.p.m., w Dolinie Kościeliskiej, w pobliżu Hali Ornak. Staw zajmuje niecały hektar powierzchni, otoczony jest lasem, który stanowi rezerwat przyrody.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy - leży na wysokości 1620 m w Dolinie Gąsienicowej. Jest jednym z największych tatrzańskich jezior. Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca. Wody jeziora mają szafirowe zabarwienie. Na jeziorze znajduje się niewielka wysepka porośnięta kosodrzewiną.

Zielony Staw Gąsienicowy

Zielony Staw Gąsienicowy - położony jest w Dolinie Gąsienicowej, w pobliżu Skrajnej Turni, na wysokości 1672 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 3,84 ha, a głębokość 15 m. Jezioro jest koloru zielonego, który zawdzięcza obecnemu planktonowi.

Wielki Staw

Wielki Staw - położony jest w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jest drugim co do wielkości stawem w Tatrach. Oddziela od siebie dwa masywy: masyw Miedzianego i Masyw Koziego Wierchu. Usytuowany jest w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego. W stawie tym bierze początek Potok Roztoka.

Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura znajduje się w Dolinie ku Dziurze. Jest to położona najbliżej Zakopanego jaskinia, którą można zwiedzać. Jej głębokość wynosi 20 metrów, a długość ok. 60 metrów. Nie jest to zbyt wielką jaskinią, stanowi ona jednak cel spacerów oraz miejsce ćwiczeń grotołazów. Powstała jako efekt działalności gorących wód, tych samych, które są wykorzystywane do ogrzewania Podhala. Ma zbójecką przeszłość - w niej miał przechowywać swoje łupy Jan Mateja, ostatni tatrzański zbójnik mieszkający w pobliżu wylotu doliny. Jaskinia Pisana znajduje się w Dolinie Kościeliskiej w Pisanej Skale. Wypływa z niej strumień będący podziemnym odpływem z wąwozu Kraków, a częściowo odnogą Kościeliskiego Potoku. Jaskinia ze względu na płynącą w niej wodę jest trudna do zwiedzania. W jaskini znaleziono ślady pobytu poszukiwaczy skarbów. Związana jest z legendą o śpiących rycerzach dlatego w 1896 roku wykuto tutaj popiersie rycerza, które znajduje się koło otworu wypływu.

Jaskinia Śnieżna

Jaskinia Śnieżna została odkryta przez speleologów w 1959 roku wcześniej znali ją juhasi. W jaskini osiągnięto rekordowe dla Polski głębokości. Długość korytarzy wynosi ponad 2000 m z lodospadem i szeregiem wodospadów. Wody z jaskini drogą podziemną dostają się do Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej. Jaskinie określono jako ósmą z kolei wśród najgłębszych jaskiń.

Jaskinia Mroźna

Jaskinię Mroźną odkrył S. Zwoliński w 1938 roku. Ma ok. 400 metrów długości i oświetlone korytarze. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Tatrach. W okresie letnim jest udostępniona do masowego zwiedzania.

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Smocza Jama jest warta odwiedzenia jako fragment wycieczki przez malowniczą, udostępnioną turystycznie cześć Wąwozu Kraków. Mimo jej niewielkiej długości konieczne jest przy jej pokonywaniu użycie latarki. Otwór wejściowy jaskini znajduje się w lewej ścianie drugiego zwężenia wąwozu, 17 m powyżej jego dna. Do wnętrza prowadzi metalowa drabinka prowadząca do wykutych w skale stopni, ubezpieczonych poręczą i łańcuchem. Korytarz jaskini, o obniżającym się stropie prowadzi stromo w górę w stronę górnego otworu. Do tego miejsca można dojść obchodząc jaskinię od lewej strony ścieżką, która zaczyna się przy dolnym otworze. Od górnego otworu prowadzi ścieżka na Polanę Pisaną na której stoją resztki szałasów - pozostałości nieodległej pasterskiej przeszłości.

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa znajduje się w Tatrach, w Dolinie Kościeliskiej, w masywie Raptawickiej Turni. Wyżłobiona w wapieniach jurajskich. Wysokość ok. 1150 m n.p.m., łączna długość korytarzy ok. 120 m. Jaskinia Obłazkowa jest niewielką jaskinią, którą można zwiedzać "samodzielnie". Składa się z poziomego korytarza prowadzącego do niewielkich salek. Do zwiedzenia całości potrzebna jest latarka. Do wnętrza prowadzi obszerny, szeroki na 9 m i wysoki na 2 m otwór . W środku znajduje się sala podzielona w dalszej części się na dwa korytarze, które po 7 mertach łączą się w następną salę.

Jaskinia Czarna

Jaskinia Czarna jest jaskinią krasową w polskich Tatrach Zachodnich, we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej, w masywie Organów. Jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń Polski i Tatr, uważana za najobszerniejszą jaskinię Polski. Długość korytarzy ponad 6,5 km, deniwelacja 303,5 m. Ma trzy otwory - główny u podnóża Czarnej Turni, około 285 m nad Polaną Pisaną, drugi, położony w pobliżu, trzeci w południowym zboczu górnej części Żlebu pod Wysranki. Główny ciąg jaskini, o obszernych korytarzach i wielkich komorach przechodzi na wylot pod grzbietem Organów. Jest w nim kilka pięter poziomych korytarzy, połączonych studniami - był to dawny przepływ wody prowadzący w stronę Polany Pisanej. Obecnie w jaskini jest kilka stałych zbiorników wodnych, największy z nich, Jeziorko Szmaragdowe jest jednym z największych jaskiniowych jeziorek w Polsce. Wody z jaskini wypływają w Lodowym Źródle na wysokości 970 m n.p.m. oraz w okresowym wywierzysku w Organach na wysokości około 1100 m n.p.m. W jaskini odkryto liczne szczątki kostne, m.in. kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Eksplorację jaskini, której główny otwór był znany góralom, rozpoczęli w 1961 grotołazi z Wrocławia i Warszawy i do 1963 poznali większość jej korytarzy. 1975 grotołazi krakowscy odgruzowali otwór wschodni spenetrowali boczne tzw. Partie Wawelskie. Czarna Jaskinia stanowi popularny teren szkoleniowy grotołazów.

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna leży w środkowej części Doliny Kościeliskiej w ścianie Raptawickiej Turni. Jest najciekawszą jaskinią udostępnioną turystom w Polskich Tatrach. Można ją zwiedzać samodzielnie, ale konieczne jest zaopatrzenie się w solidną latarkę. Przejście jest wyznakowane kolorowymi znakami - główny szlak przez jaskinię paskami, odejścia do bocznych partii kółkami i trójkątami. Jaskinia była znana pasterzom, zwiedzano ją turystycznie już w XIX wieku. Długość jej korytarzy przekracza 1,3 km, główne przejście turystyczne to jednak tylko 270 metrów korytarza, od którego odchodzą jeszcze dwa boczne. System jaskiniowych korytarzy jest dość zagmatwany i był przyczyną zabłądzeń - nazwa nie jest więc pozbawiona podstaw. Na przełomie lat 40. i 50. wykonano w jaskini prace przystosowujące ją do masowego ruchu turystycznego - przekopano drugi otwór, przez który teraz opuszcza się jaskinie bez konieczności powrotu z podziemi tą samą drogą.

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka to nieduża jaskinia o długości 150 m, którą można zwiedzać samodzielnie. Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Do wnętrza jaskini wchodzi się po drabinie przez prowadzący w dół otwór o średnicy 3 metrów. Raptawicka składa się z dwóch sal. Jest połączona z jaskinią Mylną

Jaskinia Miętusia

Jaskinia Miętusia posiada największą w Polsce rozciągłość horyzontalną, wynoszącą około 1150 m. Ze względu na niskie położenie otworu oraz przeszkody wodne jest to typowa jaskinia do zwiedzania w okresie zimowym. Uczęszczany jest przeważnie tylko jej niewielki fragment, do Progu Męczenników. Jest to bardzo popularna jaskinia kursowa, jak i miejsce uprawiania turystyki jaskiniowej.











Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.