egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Wisła to miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim na południe od Ustronia i na zachód od Szczyrku. Położone jest w głębi Beskidu Śląskiego, w pobliżu granicy z Czechami. Znany ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej co ono nazwie – Wisła.Centrum Wisły położone jest średnio na wysokości 430 mnp. Otaczające je grzbietowiska przewyższają doliny o 300 do 600m.

Wisła liczy niespełna 12 tys. mieszkańców. Wiele zabudowań, zarówno mieszkalnych jak i letniskowych, usytuowanych jest poza Centrum w bocznych dolinach (m.in. Malinka, Gościejów, Partecznik, Głębce Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura) oraz na stokach okoliczny gór(Wierch Skolnitego, Kamiennego, Kobylej, Kozińców, Bukowej).


Historia dzisiejszej Wisły sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy to pojawili się tu pierwsi osadnicy. Byli to drwale pracujący na rzecz książąt cieszyńskich, dostarczający drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie.
Zakrojony na szeroką skalę rozwój miejscowości nastąpił w okresie międzywojennym i wtedy też Wisła nabrała cech uzdrowiska. Wzniesiono istniejące do dziś budynki Urzędu Gminy z pocztą, Dom Zdrojowy z salą kinową, czy nową szkołę. Zbudowano basen kąpielowy i skocznię narciarską w Głębcach oraz około 100 nowych willi. W 1927 r. otwarto nową drogę z Cieszyna do Wisły, a Jan Molin uruchomił przewozy autobusowe z Wisły do Cieszyna i Katowic. W 1929 r. do centrum Wisły dotarła linia kolejowa. W 1931 r. władze wojewódzkie przekazały prezydentowi RP wraz z honorowym obywatelstwem Wisły rezydencję na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki). Wybudowano ją ze składek społeczeństwa śląskiego. W 1932 r. przedłużono linię kolejową do Głębiec oraz oddano do użytku drogę z Wisły do Istebnej. Jako ośrodek letniskowy Wisła wyprzedziła pobliski Ustroń i była jedną z najpopularniejszych miejscowości tego typu w Polsce. Jako ośrodek narciarski ustępowała tylko Zakopanemu.

Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, 16 wyciągów narciarskich z 15 km tras zjazdowych. Sportowcy, np. kadra polskich piłkarzy, wykorzystują Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, a do końca 2006 r. ma zostać oddana do użytku nowa skocznia narciarska w Wiśle-Malince. Właśnie za sprawą skoków narciarskich miasto zyskało na początku XXI wieku niespotykaną popularność, bowiem właśnie w Wiśle urodził się i tu mieszka słynny skoczek Adam Małysz.






zobacz także:






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.