egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Szklarska Poręba słynie z iście alpejskiego klimatu i niesamowitych krajobrazów. Otoczona górami ze wszystkich stron wydaje się idealnie ukryta przed światem. Doskonałe warunki naturalne i całe mnóstwo dodatkowych atrakcji czyni z niej świetne miejsce wypoczynkowe. Szklarska Poręba leży niedaleko Jeleniej Góry tuż przy granicy z Czechami...

Teoria i historia

Nazwa „Szklarska Poręba” łączy się ściśle z historią miejscowości i jej charakterem. Pierwsze huty szkła powstały tu już w XIV w. Ich rozwój w następnych stuleciach wiązał się z koniecznością wyrębu lasów i wędrówką „za drzewem”. Na miejscu wyciętych borów powstawały zaś pierwsze osady pracowników huty. Ostatecznie nazwę ustalono jednak dopiero po II wojnie światowej.

Hutnictwo, będące motorem napędowym tutejszej gospodarki, przyciągało w te okolicę wielu poszukujących pracy – drwali, hutników, a także tych, którzy nie do końca mieli na siebie pomysł. Pod koniec XVI w. przybyła tu także spora grupa czeskich „emigrantów religijnych”. W ten sposób Szklarska Poręba stała się powoli największą z sudeckich wsi i jedną z najbogatszych. 

W połowie XIX w. Szklarska Poręba zaczęła zmieniać swój charakter i stawać się miejscowością typowo turystyczną. Było to spowodowane rozwijającą się turystyką górską – w tej przepięknej okolicy zaczęto wyznaczać szlaki górskie, a w miejscu pasterskich przysiółków tworzyć schroniska dla wędrujących. Dzięki rozwijającej się infrastrukturze drogowej i kolejowej Szklarska Poręba zyskała łatwe połączenie z resztą świata, a to wpłynęło na znaczny wzrost liczby odwiedzających.

Spośród innych sudeckich miejscowości Szklarska Poręba wyróżnia się rzadko spotykanym w naszym kraju klimatem. Przypomina on warunki alpejskie, obserwowane na wysokościach powyżej 2000 m n. p. m. Ta właściwość okazała się szczególnie istotna dla sportowców – polskie kadry narodowe upodobały sobie Szklarską Porębę i często odbywają tu treningi wytrzymałościowe. Pomaga w tym świetna infrastruktura – trasy dla biegaczy narciarskich na Polanie Jakuszyckiej są nawet od kilku lat areną zawodów Pucharu Świata.

Szklarska Poręba dzisiaj – oczami turystów:

Można śmiało powiedzieć, że Szklarska Poręba jest miastem niesamowitym i pełnym niespodzianek. Niby ukryta gdzieś głęboko między górami, a jednak świetnie połączona (kolej i autobusy) z prawie każdym zakątkiem Polski i nie tylko – chętnie przyjeżdżają tu też Czesi. Po jej przemysłowej przeszłości właściwie nie ma już śladu. Teraz miasteczkiem rządzą turyści – i bardzo to sobie chwalą :)

To super baza wypadowa dla tych, którzy chcieliby spokojnie powędrować po Karkonoszach i Górach Izerskich. Leży w dolinie rzeki Kamiennej, co zapewnia niesamowite widoki i kojący szum potoku pomagający w pełni wypocząć. Od południa zamyka ją Szrenica, uroczy karkonoski szczyt o wysokości 1362 m n. p. m., zaś od północy nieco niższe wzniesienia Gór Izerskich – Wysoki Kamień i Czarna Góra (ok. 1000 m). To sprawia, że wybierając Szklarską jako miejsce urlopu mamy w zasięgu ręki (a raczej nogi ;) szlaki prowadzące przez dwa różne między sobą, piękne górskie pasma.

Niektórzy nazywają Szklarską Porębę rajem dla aktywnych i coś w tym jest – zimą na amatorów białego szaleństwa czekają dobrze przygotowane trasy zjazdowe z nowoczesnymi wyciągami. Większość znajduje się na stokach Szrenicy. Tu też mieści się najbardziej stromy fragment trasy w Polsce, przez narciarzy zwany „ścianą” - tylko dla zaawansowanych! Zapatrzeni w sukcesy Justyny Kowalczyk mogą też spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym na Polanie Jakuszyckiej. Ale i latem nie sposób tu usiedzieć w miejscu. Powinni to sprawdzić szczególnie kolarze – w mieście i jego okolicach wytyczonych jest ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Poza tym Szklarska leży na szlaku kilku ważnych, międzynarodowych tras kolarskich.

Góry to nie wszystko – samo centrum miasteczka też jest fajne! Mnóstwo tu klimatycznych barów, regionalnych restauracji i cukierni – dzieciaki będą zadowolone :) Można też z nimi odwiedzić np. Park Rozrywki Esplanada z różnymi fajnymi kolejkami i innymi atrakcjami, Dinopark, park linowy Trollandia albo Leśną Hutę, w której panowie starają się kontynuować hutniczą tradycję tego miejsca. Pokazy wytopu szkła robią wrażenie nie tylko na maluchach :)

Każdy, kto był tu choć raz, przyzna, że w Szklarskiej Porębie nie sposób się nudzić. Urlop zawsze okazuje się za krótki, żeby zobaczyć i wypróbować wszystko... To miejsce kontrastów – zacisze, ale i pełne życia, położone w samym centrum gór, a jednak o przemysłowej przeszłości. Sudeckie, a o alpejskim klimacie... W czym tkwi jego tajemnica? Najlepiej rozwikłać ją samemu...Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.