egory.pl
Karpacz - www.egory.pl Karpacz - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl Szklarska Poręba - www.egory.pl www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Krynica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Szczawnica - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Rabka - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Szczyrk - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Ustroń - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Wisła - www.egory.pl Zakopane- www.egory.pl Zakopane - www.egory.pl

Dziś jest


Śnieżka - najwyższy szczyt Karkonoszy. Masyw Śnieżki tworzy charakterystyczna skalna piramida wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety. Przez większą część roku panują na niej bardzo surowe warunki atmosferyczne. Podczas ładnej pogody ze szczytu Śnieżki roztacza się wspaniały widok na góry i Kotlinę Jeleniogórską. Wzniesiona na szczycie kaplica z 1681 r. poświęcona została patronowi przewodników św. Wawrzyńcowi. Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki i nazywany "latającymi talerzami" budynek Obserwatorium Meteorologicznego. Punkt Edukacji Ekologicznej - Ekspozycja Meteorologiczna - znajduje się w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce. Prezentowane w nim są urządzenia meteorologiczne, umożliwiono również zwiedzanie obserwatorium. Z tarasu widokowego można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.

Dziki Wodospad - to uroczy zakątek położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Spadająca z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda, rozpryskując się na kamieniach zapewnia ochłodę w upalne, letnie dni.

Krucze Skały - formacja skalna o wysokości do 25 m, położona na prawym brzegu rzeki Płomnicy. Po próbach ich eksploatacji w XIX wieku pozostały dwie sztuczne groty. Obecnie Krucze Skały służą miłośnikom wspinaczki skałkowej, a z ich szczytu roztacza się rozległy widok na Śnieżkę i Karkonosze.

Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Schronisko leży nad brzegiem Małego Stawu w dnie polodowcowego kotła. Schronisko jest obiektem zabytkowym zbudowane zostało z budy pasterskiej.

Schronisko Strzecha Akademicka leży na wysokości 1258 metrów nad poziomem morza, tuż pod główną granią Karkonoszy w pobliżu najwyższego szczytu tego pasma - Śnieżki, na obszernej polanie Złotej, w pobliżu Małego Stawu otoczonego dzikimi, skalistymi zboczami Wielkiego Kotła, który można oglądać z okien schroniska. Strzecha jest owiana wiatrami i legendami, jej historia sięga XVII wieku, gdy nocowali tu pasterze i wędrowcy. prawdopodobnie - założyciela. Później było kilku budziarzy o tym samym imieniu i nazwa budy powracała. Dzisiejsza nazwa Strzecha Akademicka pochodzi z nieco późniejszego okresu. W latach 1950-1956 obiekt ten znajdował się w gestii FWP. W roku 1957 ponownie przejęty został przez środowisko akademickie i prowadzony był przez Studencki Oddział PTTK w Gliwicach. Później przekazano go miejscowym władzom PTTK, lecz nazwa wskazująca na powiązanie ze środowiskiem akademickim pozostała.

Pielgrzymy to granitowe pozostałości skalne. Swe fantazyjne kształty zawdzięczają długotrwałemu i złożonemu procesowi erozyjnemu. Największymi są właśnie "Pielgrzymy" górujące nad Polaną we wschodniej części Karkonoszy. W ich skład wchodzą trzy ogromne granitowe skały, z których najwyższa osiąga 25m wysokości.

Słonecznik jest najlepiej widoczną skałą w Karkonoszach. Góruje nad Karpaczem Górnym i okolicami, wznosi się na 12m w górę, a leży na wysokości 1423 m n.p.m. Ta silnie spękana skała składa się z kilku filarów, z których najbardziej północny przypomina wykutą postać ludzką. Postać człowieka widoczna w skale dała okazję do powstania wielu legend. Dawniej lokalizowano tu siedzibę Ducha Gór nazywając skałę "Gniazdem Ducha Gór". "Słonecznik" wziął swoją nazwę stąd, że dawniej słońce nad skałą wskazywało mieszkańcom południe.





zobacz także:






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę w polskich górach - Sudety? Pieniny? Tatry? Beskidy? Kliknij!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.